Cestou navštívíme i tábor Svaljava

30.5.2017

Tato romská osada je jedna z těch výživnějších zastávek na naší trase.


Svaljava je město ležící v Zakarpatské oblasti Ukrajiny v údolí řeky Latorica. Romská osada čítá zhruba 4 500 obyvatel a najdete zde věci, se kterými jste se ještě nikdy nesetkali. Je tu absolutní bída a chudoba v porovnání s naším západním modelem, lidi tu žijí v provizorních obydlích, mnohdy jedí slupky od brambor a žijí z milodarů.

Na tomto místě se propadnete v čase o desítky, možná stovky let. Výjimečně zde lidé mají zaveden elektrický proud, mají počítač, splachovací wc atd. Přesto tito lidé mají něco, co je třeba zažít. Něco, co jsme dávno ztratili.

Radim Kupec, který je organizátorem a jedním z průvodců nabízených zájezdů, jezdí do těchto oblastí už řadu let a snaží se těmto lidem pomoci. Na jedné ze svých cest objevil Márii a Márii. Matku s dcerou, které žijí v osadě Svaljava bez střechy nad hlavou v naprosto otřesných podmínkách. Pomocí sociální sítě vyhlásil Radim sbírku na pomoc této ženě, a současně se vydala skupina dobrovolníků na Ukrajinu Márii a Márii postavit dům a pomoci jim začlenit se do společnosti. Dokument, odvysílaný na Čt2, zachycuje jejich úsilí a změny, které se s Márií a Márií udávají.

Tento dokument s prvky doku-reality zachycuje pomoc skupiny dobrovolníků romské ženě Márii a její dceři. (53 min., 2013)

Zpět