EXKURZE zakarpatskou oblastí a městy

EXKURZE zakarpatskou oblastí a městy

Volných míst
11 800 Kč vč. DPH

Prožíjte s námi čarokrásný výlet, poznejte historii zakarpatie, navštivte významná města, seznamte se s laskavými horaly.

CENA 11.800 Kč vč. DPH) zahrnuje dopravu komfortním klimatizovaným mikrobusem, průvodce, ubytování, snídaně, vstupy a komentované exkurze, adrenalinový výjezd armádním Zillem. Nejdříve je potřeba rezervovat si termín a uhradit rezervační zálohu 3000 Kč. Zbývající částka bude doplacena před odjezdem po další domluvě

Zakarpatská Ukrajina, Transkarpatí, Podkarpatská Rus, ukrajinské Karpaty, těmito názvy občané České republiky označují malebný, bájemi opředený mystický kraj obdařený divokou přírodou, neméně divočejší historii, folklórem nasycenou přítomností, s příchutí přitažlivé exotičnosti dnes oficiálně pojmenovaný Zakarpatská oblast, zkráceně Zakarpatí.Dovolená na Zakarpatské Ukrajině pro Čechy není a asi nikdy nebude masovou záležitostí. Pro určitou skupinu lidí však čas strávený v tomto regionu znamená nezapomenutelný zážitek na celý život. Ti kdo kraj, který se nazýval Podkarpatská Rus někdy navštívili, se tam s největší pravděpodobností budou rádi vracet. Pokud vás láká tuto oblast navštívit, pak vám doporučujeme, uskutečnit to co nejdříve. Oblast Ukrajinských Karpat se rychle vyvíjí, o své kouzlo zřejmě nepřijde nikdy, ale za pár let už některé věci - budou pro turistický zážitek navždy ztraceny. Prožíjte s námi čarokrásný výlet, poznejte historii zakarpatie, seznamte se s laskavými horaly...
 
 
Itinerář trasy:
 
ÚTERÝ:
Odjezd z Brna v 6 hodin - Bayerova 10, restaurace Koločava. Slovensko Spišský hrad je se svým půdorysem 41 426 m² nejrozsáhlejší hradní zříceninou ve Střední Evropě a jedním z největších hradních komplexů v Evropě. Nachází se na travertinovém kopci nedaleko od městečka Spišské Podhradie na katastru obce Žehra asi 5 km severozápadně od ní. Spišský hrad je chráněn jako slovenská Národní kulturní památka a v roce 1993 byl hrad společně s přilehlými památkami (Spišská Kapitula, Spišské Podhradie a Žehra) zapsán na seznam lokalit Světového dědictví UNESCO. Užhorod -prohlídka města stotitisícové město, které je správním sídlem Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Podle sčítání obyvatel v roce 2001 zde žilo asi 117.000 obyvatel. Užhorod je krásné město s působivou atmosférou. Má historické centrum, živou pěší zónu i spoustu památek. Dominantou Užhorodu je pevnost Užhorodský hrad, ve městě nalezneme rusínský skanzen, muzea, kostely i nejdelší lipovou alej v Evropě. Užhorod je i centrem Zakarpatské kultury, Užhorodská univerzita je nejstarší v Zakarpatí, má 15 fakult. Nocleh Suskovo - hotel u gazdy
 
STŘEDA: Mukačevo . prohlídka města Druhé největší město Zakarpatské oblasti. Střed města je tvořen rozvětvenou pěší zónou s mnoha obchody, restauracemi a bary. Na pěší zóně je umístěno několik památníků - hlavním je sousoší Cyrila a Metoděje Hlavním turistickým objektem je středověká pevnost - hrad Palanok, stojící na kopci sopečného původu - asi 2 km od centra. Ždenijevo - linie arpád - duše podzemních bunkrů Mnohoúrovňový maďarský systém obranných opevnění táhnoucí se v délce 350 kilometrů po hřebenech a údolích Karpat. Linie se rozkládala podél říčních břehů, horských svahů, a údolních cest, 10 - 25 kilometrů do tehdy maďarského vnitrozemí. Řeky a jejich břehy tvořili společně s členitým terénem karpatských hor přirozenou pevnost, i bez opevnění téměř nedostupnou pro mechanizovanou bojovou techniku Rudé armády. Pro obrannou linie nešlo vybrat lepší místo. Karpatská hranice byla učiněna ještě neprostupnější za pomocí 99 opěrných bodů, 750 železobetonovými pevnostními stavbami určenými k dlouhodobé ochraně (DOT), 343 dřevohliněnými ochrannými body (DZOT), 439 odkrytými palebnými pozicemi a 400kilometry protipěchotních a protitankových příkopů. Přístupy k perevalům byly chráněny ostnatým drátem. Podzemní chodby dosahovaly délky několik kilometrů. K některým podzemním tvrzím vedly úzkokolejné železnice. Volovec - krátká prohlídka města horské městečko s asi 5 tisíci obyvateli pod svahy Verchoviny a poloniny Boržavy. Významnou dominantou nad městem je hora Temnatyj Nocleh - Pylypec- hotel U Leva - Svělá kuchyně, baňa (obdoba sauny s krásným dřevěným bazénem integrovaným v divoké horské říčce). Poprvé se setkáte s pravou ukrajinskou vodkou a jejími tradičními přípitky.

 
ČTVRTEK: Vesnice Roztoka Tradiční vesnička z dřevěnic a roubenek podél horské říčky, Laskaví lidé žijící tradičním způsobem...vrátíte se o mnoho desítek let zpět v čase. Hora Gemba 1481mnm. Nejvyšší hora Boržavské poloniny. Do dvou třetin vyjedeme lanovkou, pro horské nadšence možnost dosažení vrcholu (rozchod cca 90minut.) Na konečné stanici lanovky je skvělá restaurace vyhlášená domácími likéry z boržavských bylin. Vodopád Šiput Vodopád se nachází ve výšce 744 m nad mořem, má několik stupňů, je vysoký přibližně 14 metrů. Je možné se na měj podívat z výšky z zpevněné stezky se zábradlím nebo nechat skropit vodní tříští v patě vodopádu, kde je možné se ponořit do jeho ledově studené vody. Mižhirja - prohlídka města horské okresní město ve střední části Zakarpatí. Mižhirja s přibližně 10.000 obyvateli leží na řece Rika (Ріка) schoulená pod karpatskými horami - poloninami Boržava a Krásna. Pereval Kamenka - krátká zastávka na hřebenu s úžasným pohledem do okolí. Skvělé pro fotografování. Koločava - nocleh penzion Četnická stanice (skvělá kuchyně, posezení do pozdních nočních hodin, baňa, Chan (společenská koupel v obrovské sedací kádi s horkou minerální vodou obohacenou čerstvými horskými bylinami. K ochlazování slouží dřevěný přepadový bazén integrovaný v divokém horském potoce. Během procedůry se pečou brambory, slanina, popíjí se vodka a čaj.)
 
 
PÁTEK: Syněvirský národní park Synevirské jezero- V parku se v nadmořské výšce 989 metrů nachází stejnojmenné jezero, které je s vodní plochou 5 hektarů největším přírodním jezerem v oblasti. Je pouze 500 m dlouhé a uzavírá jej moréna ledovcového původu. Průměrná hloubka jezera je 8 – 10 metrů, maximální pak 22 metrů. Napájeno je vodou ze tří horských potoků. V čisté vodě jezera se dobře daří jezerním pstruhům. Pro svou krásu bývá jezero nazýváno Perlou Zakarpatí nebo Morské oko. Záchranná stanice mědvědů hnědých Atraktivní pohled na život medvědů-14 hektarů obývá 14 mědvědů...jejich mláďata jsou vypouštěny do volné přírody. Vesnice Sloboda - procházka tradiční horskou vesnicí z roubenek a dřevěnic. Koločava-Skanzen "staré selo" Návštěva skanzenu zakarpatské historie a techniky. Uprostřed skanzenu příjemná restaurace. Večer možnost posezení do nočních hodin a relaxačních aktivit.
 
 
SOBOTA: Muzeum Ivana Olbrachta, hrob Nikoly Šohaje, "český kostel" s hroby četníků, které Nikola pobil. Pryslop - Adrenalinový výjezd Armádním terénním Zillem na pohoří Pryslop s piknikem pod širým nebem a možností krátké tůry po hřebenu. Záverečné večerní posezení - možnost relaxačních aktivit atd.
 
NEDĚLĚ: Ranní návštěva bohoslužeb v Koločavském pravoslavném a řeckokatolickém kostele-Odjezd zpět do ČR Cestou Tradiční motorest u Svaljavy s tím nejlepším šašlikem, připraveným na otevřeném ohni. Nákupy v obchůdcích na hranicích. Příjezd do Brna v pozdních večerních hodinách. (může dojít ke zpoždění díky čekání na hranicích UA/SK)
 
CENA 11.800 Kč zahrnuje dopravu komfortními klimatizovaným mikrobusem, průvodce, ubytování, snídaně, vstupy a komentované exkurze, adrenalinový výjezd armádním Zillem, V ceně nejsou obsaženy relaxační aktivity, obědy-večeře (vždy bude zastávka a možnost obědů), nápoje, pojištění a suroviny na piknik v horách. Seznam doporučených věcí a doporučení pro výlet na Zakarpatii naleznete v sekci "Rady a tipy" vč.přehledu kurzu Hřivny, orientačních cen v oblasti atd. Těšíme se na Vás !!! Transkarpatia Excoursion Team
 
 
Kód: 128
Kategorie Homepage, POZNÁVACÍ CESTY